Pieniny to pasmo górskie położone na pograniczu polsko-słowackim i jest to jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju.
Spędzone tutaj wakacje lub ferie zimowe napewno nie będą nudne, gdyż region oferuje wiele atrakcji. Niesposób je tutaj wszystkie wymienić ale oto kilkoro z nich:


Spływ doliną dunajca

Od dawna jedna z głównych atrakcji regionu. Spływ najbardziej malowniczą doliną rzeczną w całej europie rozpoczyna się w Sromowcach dokąd można dojechać ze Szczanicy autobusem lub busem. Koniec spływu ma miejsce na przystani w Szczawnicy. Dolina rzeki Dunajec wije się malowniczo przez serce Pienińskiego Parku Narodowego przez co sam spływ jest najwygodniejszą metodą na jego zwiedzanie. Atrakcja ta jest czynna sezonowo. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie flisaków Pienińskich

Koleje linowe w Jaworkach i Szczawnicy

Krzesełkowe koleje linowe czynne przez cały rok, funkcjonują przy stacjach narciarskich w Jaworkach i w Szczawnicy.

Wyciąg w Jaworkach usytuowany jest w bezporednim sąsiedztwie przepięknego wąwozu Homole, dzięki czemu jego zwiedzanie można w łatwy sposób rozpocząć od polany znajdującej się nad wąwozem i zejsć jego doliną do Jaworek.

Więcej informacji o funkcjonowaniu kolejki znajdą Państwo na stronie Areny Narciarskiej w Jaworkach

Pokoje Kołpasówka zlokalizowana jest naprzeciw dolnej stacji kolei linowej Areny Narciarskiej

Wyciąg w Szczawicy na górę Palenica, znajduje się w centrum miasta. To z tąd można rozpocząć swoją pieszą wyprawę w kierunku Jaworek i Szlachtowej idąc szlakiem granicznym, gdzie po jednej stronie mamy przepiękny widok na małe pieniny i pasmo Radziejowej a po drugiej stronie Pieniny słowackie i magurę spiską.

Więcej informacji o funkcjonowaniu kolei znajduje się na stronie Polskich Kolei Linowych

Szczawnickie wody mineralne

To co najcenniejsze zawsze daje nam Matka Ziemia. W pieninach daży ona nas wodą leczniczą. Wypływa ona ze źródeł o nazwach: Szymona, Magdalena, Jan, Stefan, Józefina, Wanda i Pitoniakówka. To własnie im Szczawnica zawdzięcza swoją nazwę - kwasnym wodom mineralnym zwanym szczawianami.

Wąwóz Homole

Położony w Jaworkach Wąwóz Homole to jedna z najpiękniejszych dolin wyrzeźbionych w wapieniu przez naturę. Płynący przez wąwóz krystalicznie czysty potok tworzy malownicze wodospady i progi wodne. Idąc w górę przez wąwóz szlakiem możemy zajsć na Wysoką - najwyższy szczyt małych Pienin

Rezerwaty przyrody

Oprócz wspomnianego wczeniej rezerwatu Homole, na teresie Jaworek znajdują się jeszcze: rezerwat Biała Woda, Zaskalskie oraz Wysokie Skałki. Wszsytkie rezerwaty otwarte są dla ruchu turystycznego a szlaki przez nie wytyczone są bardzo dobrze przygotowane. Miejsca te kuszą bogato odsłoniętą formą skalną, która była przez miliony lat rzeźbione przez przyrodę

Cerkwie w Szlachtowej i Jaworkach

Szlachtowa i Jaworki to miejsca posiadające niezwykłe dziedzictwo. Niegdysiejsi mieszkańcy zostawili po sobie piękne wiątynie które we wspaniały sposób wpisują się w lokalny krajobraz. Każdy turysta powinien je zobaczyć i zaznajomić się z ich historią.

Muzyczna owczarnia

To klub muzyczny i stowarzyszenie propagujące dobrą muzykę i edukację muzyczną. W muzycznej owczarni regularnie odbywają się koncerty wielu polskich i zagranicznych sław takich jak Nigel Kennedy, muzyków Budki Suflera jak Marek Raduli czy Krzysztof Cugowski, zespoły takie jak IRA, TSA, Kasia Kowalska i wiele, wiele innych. Prawdziwa uczta dla melomana!!! Aktualny harmonogram koncetów i inne informacje znajdą państwo na www.muzycznaowczarnia.pl

Jaworki
ul. Zaskalskie 25
34-460 Szczawnica
kontakt pod numerem telefonu: